Akıl Oyunları izle, A Beautiful Mind Türkçe Altyazılı

Reklamı Geç
8.2
Türkçe Altyazı
HD 1080p
Akıl Oyunları izle, A Beautiful Mind Türkçe Altyazılı

A Beautiful Mind - Film Konusu:

En iyi film (drama), en iyi erkek oyunucu (Russell Crowe), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Jennifer Connelly), en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi kurgu, en iyi makyaj dallarında toplam 8 dalda Oscar’a aday gösterilen “Akıl Oyunları”nın senaryosu, The New York Times muhabiri Sylvia Nasar’ın yazdığı biyografiye dayanıyor. Kitabı senaryolaştıran ise Akiva Goldman (Oscar adayları arasında). Ron Howard’ı sinemaseverler “Apollo 13” filminden hatırlayacaklardır.

John Nash, çok zeki, yakışıklı ve Princeton’un matematik bölümünün en parlak yıldızıdır. Ancak bir süre sonra hayal dünyasına sürüklenir. Kendi isteği dışında zorla tedaviye tabi tutulur. Davranışları giderek tutarsız bir hal alır. Güzel karısı onu çaresizlikten terk eder. Gidecek hiçbir yeri yoktur, sokaklarda amaçsızca dolaşır. Çocukların alay ettiği bu adama karısı Alicia ve matematik topluluğu göz kulak olmaya çalışır. Kim der ki bu adam bir matematik dahisidir?

Ron Howard’ın perdeye yansıttığı öykü, yaşanmış bir olaydan yola çıkıyor. Perdede dünkü ve bugünkü matematik dahisini izliyoruz. “Delilikle dahilik arasındaki ince çizginin her iki yanını da yaşayan John’un aslında en büyük başarısı şizofreniyi yenmesi değil, çünkü zaten yenemiyor” diyor yapımcı Graser, “Zafer, Nobel kazanması da değil. Asıl zafer, aklının, ruhunun ve zekasının, şizofreninin karşısında ayakta kalabilmesi” diyor.

Gençliğinden beri yalnızlığı seven, atılgan, küstah, kimsenin çözemediği matematik denklemlerini çözen, espri anlayışı biraz kıt John Nash’ı perdede Russell Crowe canlandırıyor.

Genç ve hasta Nash ile yaşlı ve hastalığın üstesinden gelmiş Nash’ı, aralarında yine de bir bağ kurarak başarıyla canlandıran aktör, Oscar’ın da en büyük adayı.

Şizofren bir kişiyi perdede canlandırmak için akıl hastanelerini gezmesi önerilince Russell Crowe reddetmiş “New York gibi bir kentte yaşıyorum. Çok çeşitli akıl hastalıklarını gözlemlemek için Pazar günleri şöyle bir yürüyüşe çıkmak bile yeterli” diyor.

BOL ÖDÜLLÜ FİLM
Akıl Oyunları 8 dalda Oscar’da aday gösterilmesine karşın, şu ana kadar birçok ödülün sahibi oldu. Altın Küre’de en iyi film, en iyi erkek oyuncu (Russell Crowe) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Jennifer Connelly) ödüllerini alan film, Amerikan Yazarlar Derneği (WGA) ödüllerinde de filminin senaristi Akiva Goldsman da en iyi uyarlama senaryo dalında ödül aldı.
Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden BAFTA’da (İngiliz Film Akademisi) ise Russell Crowe en iyi erkek oyuncu, Jennifer Connelly ise en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında ödül kazandı.
Akıl Oyunları - A Beautiful Mind (2001) Full Hd 1080p Türkçe Altyazılı izle

Akıl Oyunları izle, A Beautiful Mind Türkçe Altyazılı” için 5 yorum yapılmış.

 1. fatih 31 Mart 2015 saat 20:53 # Ziyaretçi

  “”Her zaman sayılara inandım. İnsanı akla götüren denklemlere ve mantığa. Ama bir hayat boyu bunların peşinde koştuktan sonra gerçekte mantık nedir diye düşünüyorum. Bir şeyin akıllıca olduğuna kim karar veriyor. Mantıklı nedenler sadece aşkın gizemli denklemlerinde bulunur” diyerek kapanışı yapan muhteşem bir film. duygu dolu anlara boğacak, izlenmesi gereken, sinema kültürünün temel taşlarından biri olarak değerlendirilecek bir film.

 2. Orhan Kutur 1 Nisan 2015 saat 22:58 # Ziyaretçi

  John Forbes Nash’in gerçek hayatından ilham alınarak yapılmış hikayede Russel Crowe, bir dehayı canlandırıyor: evreni yöneten yasalar ve matematik söz konusu olduğunda, önce var olanı seyrediyor, sonra gidip kendi teorisini kendisi kuruyor. Zeka ile delilik arasındaki ince çizgide geçen film, aslında yalnızlıklarla örülü bir aşk öyküsünün üzerinde yükseliyor. Filmin Mc Carthy dönemindeki “sovyet paranoyası”na yaptığı göndermeler (örn:o dönemde sıkça incelenen,sovyet ajanlarının gazete ve dergilerdeki şifrelerle haberleştiği iddiası) dikkat çekici. Sinsice ilerleyen şizofreni hastalığını anlatan güzel, seyirlik bir filim.

 3. ramazan avcı 24 Haziran 2015 saat 17:55 # Kayıtlı Üye

  filmi ilk gördüğümde ön yargılıydım ama içine girince daha çıkmak istemediğim bi seruvende buldum kendimi kesinlikle izlenmesi gereken bir film

 4. Seda N. 11 Ocak 2016 saat 20:23 # Ziyaretçi

  2 saat 15 dakikanın karşılığını fazlasıyla veren bir film..

 5. carbn 24 Eylül 2016 saat 18:23 # Ziyaretçi

  Sorgulamaya adanmış hayatlar

×

Sorun Bildir

(sadece moderasyon tarafından görünecektir)

Video açılmıyor
Altyazı senkron sorunu
Ses ve ağız hareketleri uyumsuz
Diğer

Lütfen sayfada karşılaştığınız sorunları yazın.
Sorun giderildiğinde size belirttiğiniz e-posta adresinden geri dönüş yapılacaktır.